آرشیو مطالب

تصویب آیین نامه اجرایی ماده 69 قانون جامع خدمت رسانی به ایثارگران

تعداد بازدید : 40
تاریخ و ساعت انتشار : سه شنبه 12 آذر 1398 09:10
دکتر عادل مهری مدیرکل دانش پژوهان و تشکل های شاهد و ایثارگر از تصویب آیین نامه اجرایی ماده 69 قانون جامع خدمت رسانی به ایثارگران خبر داد.

 به گزارش روابط عمومی مرکز دانش پژوهان، دکتر مهری ضمن اعلام خبر برگزاری جلسه تصویب آیین نامه اجرایی ماده 69 قانون جامع خدمت رسانی به ایثارگران گفت:  این آیین نامه اجرایی با حضور اعضای هیات دولت، جمشید انصاری معاون رییس جمهور و رییس سازمان اداری و استخدامی کشور، مهدی ایزدی معاون حقوقی و امور مجلس بنیاد به نمایندگی از معاون رییس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران و اینجانب در روز 10 آذرماه در کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک هیات دولت به تصویب رسید.

مدیرکل دانش پژوهان و تشکل های شاهد و ایثارگر با تاکید بر به رسمیت شناختن نخبگان شاهد و ایثارگر پس از تصویب این آیین نامه در کشور، اظهارداشت: ماده 69 موضوع حمایت از نخبگان شاهد و ایثارگر است که آیین نامه آن قبلا توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران تدوین و در اختیار دولت محترم قرار گرفته و در کمیسیون‌های اصلی و فرعی تصویب شده بود و باید هیت دولت درباره آن تصمیم گیری می کرد.

دکتر مهری با اشاره به بندهای آیین نامه اجرایی ماده 69 اظهارداشت: بر اساس این آیین نامه همه سازمان ها و دستگاه‌های اجرایی مکلف هستند مشمولین این ماده را در استفاده از امکانات و تسهیلات مربوط به ایثارگران در اولویت قرار دهند. همچنین دستگاه های مرتبط حسب وظایف قانونی مکلفند در اجرای این ماده همکاری لازم را با بنیاد شهید و امور ایثارگران به عمل آوردند.

وی در مورد محتوای ماده 69 قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران گفت: ماده 69 قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران بیان می کند «به منظور تشویق و حمایت از نخبگان و سرآمدان علمی، فرهنگی، ورزشی و هنری خانواده شاهد و ایثارگران برای حضور مؤثر در عرصه‌های ملی و بین‌المللی، بنیاد موظف است با هماهنگی معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور آیین‌نامه‌ای را در این خصوص تهیه و جهت تصویب به هیأت وزیران ارائه نماید» .

    دکتر مهری قانون جامع خدمات به ایثارگران را گامی بزرگ در جهت خدمت رسانی بهینه به ایثارگران گرانقدر عنوان کرد و گفت: تدوین آیین نامه های اجرایی به وسیله دولت موجب تسریع در روند اجرای آن، ارتقای جایگاه این قشر از جامعه و مروج ارزش های مقاومت در میان جوانان می شود.

مدیرکل دانش پژوهان و تشکل های شاهد و ایثارگر خاطر نشان کرد: قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران با 76 ماده به مرحله اجرا درآمده كه تاكنون با فراز و نشیب های زیادی همراه بوده است. این قانون از دی 1391  به صورت آزمایشی به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید كه مدت اجرای آزمایشی آن در اواخر 1395  پایان یافت و بنیاد شهید تلاش های زیادی برای دایمی شدن آن انجام داد كه در مجلس این موضوع به تصویب رسید و ابلاغ شد.

وی افزود: همزمان با شروع روند اجرای قانون برنامه ششم توسعه، اصلاحات جدید قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران نیز در حال انجام بود . مجلس شورای اسلامی، اجرای برخی از مواد این قانون را منوط به تنظیم آیین نامه اجرایی به وسیله دولت دانست که پس از پیگیری مجدانه مسئولان مرکز دانش پژوهان شاهد و ایثارگر و تصویب آن امید است تا دولت بتواند با تامین منابع مالی، بخش هایی از برنامه ششم توسعه در حوزه ایثارگری را برای كمك به این قشر به اجرا بگذارد.

دکتر مهری با اشاره به این موضوع كه در قانون برنامه ششم توسعه، دولت مكلف شده تا آیین نامه های اجرایی قانون جامع خدمات ایثارگران را تهیه و تدوین كند، گفت: در چهار سال اجرای آزمایشی این قانون، بنیاد شهید و امور ایثارگران پیش نویس 19 آیین نامه را تهیه و به دولت ارایه كرد و از میان این آیین نامه ها شماری تصویب و ابلاغ شد و برخی از این آیین نامه ها نیز در دستور كار دولت قرار گرفته است.

مدیرکل دانش پژوهان و تشکل های شاهد و ایثارگر در ادامه با اشاره به تلاش و پیگیری های مستمر مسئولان در تصویب و اجرایی شدن مواد قانون جامع خدمت رسانی به ایثارگران خاطرنشان کرد:  بایستی از  حمایت های حجت الاسلام والمسلمین حاج آقای شهیدی نماینده محترم ولی فقیه، معاون رییس جمهور و رییس بنیاد شهید و امورایثارگران و مهدی ایزدی معاون حقوقی و امور مجلس بنیاد و همچنین جدیت و همت مضاعف مسئولان مرکز دانش پژوهان شاهد و ایثارگر از جمله دکتر علی عباس کمری، دکتر اسلام کریمی و دکتر رحیم نریمانی و دیگر همکاران این مرکز در پیگیری و تصویب آیین نامه ماده 69 تقدیر و تشکر کرد .  

وی افزود: قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران اکنون با 76 ماده اجرایی شده هرچند در اجرای بخش هایی از آن منابع مالی تامین نشده و تمام تلاش بنیاد برای تامین مالی از مراجع قانونی و ذیربط و اجرای دقیق تمام مواد قانونی آن است، چون همه ما مدیون خانواده‌های معزز شهدا و ایثارگران هستیم و باید خدمات به آنها را گسترش دهیم.

دکتر مهری در پایان خاطرنشان کرد: همه دستگاه‌های اجرایی باید در راستای خدمات‌رسانی به خانواده های معظم شهدا و ایثارگران تلاش کرده و مسایل و مشکلات آنها را برطرف کنند و قوانین پیشنهادی بنیاد نیز با هدف توانمندسازی ایثارگران تدوین می‌شود که امید است با اجرای این قوانین گامی کوچک در این زمینه و همچنین ادای دین به این عزیزان برداشته شود.

  • جدیدترین ها
  • پربازدید ها
آرشیو مطالب