آرشیو مطالب

همایش تجلیل از نخبگان شاهد و ایثارگر استان قم برگزار شد

تعداد بازدید : 68
تاریخ و ساعت انتشار : چهار شنبه 22 آبان 1398 20:13
همایش تجلیل از نخبگان شاهد و ایثارگر استان قم با حضور امام جمعه قم، تولیت آستانه مقدسه حضرت معصومه(س)، مدیرکل دانش پژوهان و تشکل های شاهد و ایثارگر، مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان، معاون منابع انسانی استانداری قم و رئیس بنیاد ملی نخبگان استان قم روز چهارشنبه 22 آبان ماه 98 در مجتمع فرهنگی امام خمینی (ره) قم برگزار شد.

 به گزارش «روابط عمومی دانش پژوهان شاهد و ایثارگر»، در این همایش که نخبگان برگزیده و تشکل های شاهد و ایثارگر استان قم حضور داشتند، از 27 نفر نخبه برگزیده سال 98 استان قم توسط مسئولان تجلیل بعمل آمد.

 آیت الله سعیدی نماینده ولی فقیه در استان قم در این مراسم ضمن گرامی داشت میلاد پیامبر اکرم (ص) و امام صادق( ع) گفت: نخبگان شاهد و ایثارگر از اقشار ارزشمند و با استعداد و دلسوز در نظام اسلامی هستند.

 امام جمعه قم برگزاری مراسم تجلیل از نخبگان شاهد و ایثارگر را از اقدامات ارزشمند بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قم دانست و تاکید کرد : در هر جامعه ای باید در کنار اشاره به نقاط ضعف، نقاط قوت را نیز برجسته کرد و این کاری که امروز بنیاد شهید و امور ایثارگران در تجلیل از نخبگان انجام داده اقدامی بسیار ارزنده در معرفی نخبگان است.

آیت الله سعیدی افزود : امروز در چنین فضایی که همه نوع سخنی زده می شود باید در برابر دشمنان ید واحد باشیم و از واکنش امیر المومنین(ع) در برابر سخن آن یهودی که از اختلافات بعد از رحلت پیامبر قصد سوء استفاده داشت ، درس بگیریم.

وی عنوان کرد: باید نقاط مثبت را برجسته کرد، در جامعه ارزشمند ایثارگر نیز مشکلاتی وجود دارد این عزیزان جسم و جان خویش را فدا کردند، اما امروز شاهدیم که جانبازان و بازماندگان شهدا استعدادهای خود را شکوفا کرده و برای حفظ انقلاب و نظام اسلامی به صحنه تولید علم وارد شده اند.

 آیت الله سعیدی ادامه داد: تشویق و تجلیل از نخبگان موجب ترویج و تقویت نخبه پروری در جامعه است و ارج نهادن به نخبگان موجب پرورش استعدادها می شود.

 مدیر کل دانش پژوهان و تشکل های شاهد وایثارگر نیز در این مراسم ضمن ابلاغ سلام حجت الاسلام والمسلمین حاج آقای شهیدی گفت: نخبگان اتاق فکر و تشکل ها بازوی فکری بنیاد شهید و امور ایثارگران هستند و فعالیت این دو در کنار هم مدیریت دانش را بدنبال دارد.

 دکتر مهری با اشاره به 9 هزار نخبه شاهد و ایثارگر عضو این مرکز که شاخص های مختلف علمی، فرهنگی و هنری را احراز کرده اند، افزود: امروز حمایت از شرکت های دانش بنیان و استارت آپ ها، ایجاد مرکز نوآوری و شکوفایی در این مرکز در راستای تقویت آموزش، تبدیل نخبگان به کارآفرین و ایده پرداز در بنیاد پی گیری می شود.

وی با بیان اینکه قریب 110 تشکل شاهد و ایثارگر که از وزارت کشور مجوز رسمی دریافت کرده اند و در حوزه رسیدگی به امور ایثارگران فعالیت می کنند، گفت: در استان قم 450 نخبه حوزوی و دانشگاهی داریم و 11 تشکل شاهد و ایثارگر نیز در استان فعال می باشند که 6 تشکل از استانداری مجوز اخذ نموده اند و مابقی بصورت نمایندگی فعالیت می کنند.

وی اضافه کرد: برجسته سازی و شناساندن نخبگان ظرفیتی بسیار عظیم برای دستگاه ها ایجاد می کند تا از این نیروهای دغدغه مند و دلسوز و ایده پرداز استفاده بهینه نمایند.

وی خاطر نشان کرد: اعزام هنرمندان نخبه به خارج از کشور، معرفی نخبگان به دستگاه ها و سازمانها جهت استفاده از ظرفیت و توانمندیهای آنان، فعالیت تشکلهای شیمیایی و ترور در سطح بین الملل و یکپارچه سازی و ایده پردازی و راه اندازی سایت مرکز جهت اطلاع رسانی در خصوص نخبگان، تشکلهای ایثارگری و شرکت های دانش بنیان و استارت اپ ها از دیگر فعالیت های این اداره کل در سال جاری می باشد.

معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری قم نیز در این همایش گفت: نرم جمعیت نخبگان در اقشار ایثارگران نسبت به سایر اقشار تفاوت معناداری دارد.

دکتر محمدرضا گروسی افزود: این تفاوت و رشد جمعیتی نخبگان ایثارگر نشان از تلاش علمی جامعه ایثارگری است، امروز در جبهه علم و فناوری نیز این قشر ارزشمند توانستند خوش بدرخشند و موفق عمل نمایند.
وی تاکید کرد: دشمنان به هیچ عنوان علاقه ای به این رویش ها ندارند و تلاش دارند تا جلوی پیشرفت ها را  بگیرند اما جوانان با انگیزه و نخبه و انقلابی همواره در جبهه علم و دانش در راستای آبادانی و عزت نظام اسلامی تلاش می کنند.

وی خاطر نشان کرد: توجه و حمایت از اقشار ایثارگران مورد تاکید استاندار قم بوده، لذا ایشان بر همکاری دستگاه ها با بنیاد شهید و امور ایثارگران تاکید دارند چراکه خدمت به جامعه ایثارگران  جزء وظایف ذاتی همه دستگاه ها است.

دکتر گروسی بیان داشت: از نخبگان ایثارگر نیز دعوت می کنیم تا با پیشنهادات و ایده های خویش در راستای توسعه استان قم مسوولان را یاری نمایند.

همچنین مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قم در این مراسم به حضور  450نخبه شاهد و ایثارگر در استان قم اشاره کرد و افزود: از این تعداد 120 نخبه حوزوی، 41 نخبه از اساتید حوزه و 54 نفر از اساتید دانشگاه و هیات علمی هستند.

سردار سید جواد هاشمی افزود: جامعه نخبگان شاهد و ایثارگر شامل 121 نفر از خانواده شهدا ، 294 نفر از جانبازان و 34 نفر از آزادگان هستند.

 در پایان این مراسم با حضور مسوولان حاضر در مراسم از نخبگان شاهد و ایثارگر استان قم تجلیل صورت گرفت.

گفتنی است پس از این همایش، جلسه شورای هماهنگی نخبگان استان قم با حضور دکتر مهری مدیرکل دانش پژوهان و تشکل های شاهد و ایثارگر، حجت الاسلام ناظمی معاون فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران استان و جمعی از مسئولان بنیاد استان و مرکز دانش پژوهان و تشکل های شاهد و ایثارگر و اعضای شورای نخبگان شاهد و ایثارگر استان قم در مجتمع امام خمینی(ره) قم برگزار گردید.  

مدیرکل دانش پژوهان و تشکل های شاهد و ایثارگر در این مراسم گفت: برگزاری همایش های استانی با هدف معرفی ظرفیت نخبگان شاهد و ایثارگر به مدیران ارشد استانی برگزار می شود.

دکتر مهری برگزاری همایش نخبگان قم را مثبت ارزیابی کرد و ضمن تقدیر از دست اندرکاران برگزاری این همایش افزود: امسال نحوه برگزاری همایش های نخبگان متفاوت می باشد چراکه با مشارکت تشکل های شاهد و ایثارگر برگزار می شود.

وی اضافه کرد: تشکل ها بازوی توانمند و نخبگان اتاق فکر بنیاد هستند و اجتماع این دو موجب تقویت هر دو بخش می شود.

وی تاکید کرد: از برنامه های بنیاد معرفی نخبگان ملی و مستند سازی از ایشان است که به منظور شناساندن هرچه بیشتر ایشان به مسوولان و جامعه، همچنین ایجاد فضای ایده پردازی و خلاقیت و اشتغالزایی برای نخبگان با تحصیلات تکمیلی با ارایه ایده ها و راه اندازی شرکت های دانش بنیان و برگزاری دوره های آموزشی ویژه نخبگان برای آشنایی با مراکز دانش بنیان می باشد.

اعضای شورای هماهنگی نخبگان استان قم نیز در این جلسه به ارایه پیشنهادات در زمینه ظرفیت های جامعه نخبگان ایثارگر استان، بهره برداری از این ظرفیت ها در بعد ملی و بین المللی، حل مشکل اشتغال نخبگان، استفاده از ظرفیت توریسم مذهبی، برگزاری اردوهای فرهنگی و دوره های آموزشی، امکان تعامل نخبگان استانها با یکدیگر، توجه به نخبگان برجسته در استانها پرداختند.

در پایان این مراسم آقای دکتر مهری مدیرکل دانش پژوهان و تشکل های شاهد و ایثارگر با اهدای لوح تقدیر از خدمات اعضای شورای هماهنگی نخبگان شاهد و ایثارگر استان تجلیل نمود.

  • جدیدترین ها
  • پربازدید ها
آرشیو مطالب